Zgodnie z Uchwałą nr XXXVII/979/2017 Rady Miasta Gdańska z dnia 30 marca 2017 roku w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego informujemy, że z dniem 1 września 2017 r. Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 2 zostaje włączona do Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 33. W związku z powyższym serdecznie zapraszamy wszystkich młodych ludzi chcących rozwijać po mistrzosku swoje siatkarskie talenty.

W naszym Zespole każdy jest ważny!

Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 2
z oddziałami Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 3
w Gdańsku
w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt

Walka jest zwycięstwem!

Start Aktualności Galerie

Dobre słowo dla Ciebie:

21 lutego 2017

Moduł prawny- prawo sportowe

Moduł prawny- prawo sportowe Zobacz zdjęcia

Prawo sportowe to regulacje prawne znajdujące zastosowanie w sporcie i w organizacjach sportowych. W związku z faktem, iż uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego ze sportem mają do czynienia na co dzień, trenując  wybrane dyscypliny sportowe w klubach sportowych, biorą następnie udział w zawodach sportowych, olimpiadach itp. Dlatego biorąc pod uwagę potrzeby naszych szkolnych sportowców dnia  15.02.2017 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie sympatyków  modułu prawnego. Zajęcia poprowadziła Pani  aplikant radcowski, nauczyciel akademicki  Joanna Jaroszkiewicz . Choć wydaje się, że sport rządzi się wyłącznie zasadami fair play, w praktyce nie da się funkcjonować w oderwaniu od przepisów prawa. Dzieci grające np. w piłkę nożną mogą same ustalać sobie zasady gry w sposób, który odpowiada ich potrzebom. Jednak działalność profesjonalnych organizacji sportowych uregulowana jest przepisami prawa sportowego. Umożliwia  ono prawidłowe współzawodnictwo, zapobiega sporom, zapewnia prawidłowy przebieg współzawodnictwa sportowego,  ustanawiając równość szans w drodze do sportowych osiągnięć.

 Dzięki spotkaniu z prawa sportowego młodzież wie, że dzisiejszy sport cechuje komercjalizacja i profesjonalizacja. Komercjalizacja to handlowe oblicze sportu. Szeroko pojęty sport generuje zyski w światowym obrocie rzędu 3%, co stawia go na poziomie zbliżonym do przemysłu samochodowego. Profesjonalizacja sportu to traktowanie sportu jako zawodu. Młodzież poznała pojęcie kontratypu ryzyka sportowego. Już wie,  że zawodnik z góry akceptuje, że uprawianie danej dyscypliny sportowej może spowodować wypadek z udziałem jego i innych sportowców, który przy spełnieniu określonych warunków nie będzie traktowany jako przestępstwo. Gimnazjaliści wiedzą, co to jest doping i że działa to w sprzeczności z  regułami sportowymi. Uczniowie poznali listę wszelkich uchybień odbieranych jako doping. Wiedzą, jaka jest odpowiedzialność dyscyplinarna i karna z tego tytułu oraz kto ponosi taką odpowiedzialność.  Uczniowie dowiedzieli się, że dla sportowca największą karą jest dyskwalifikacja lub anulowanie rekordu. Wiedzą też, iż dwukrotne stwierdzenie dopingu dożywotnio przekreśla zawodnika. Spotkanie dla naszych sportowców było niezwykle ciekawe. Zainteresowana młodzież zaprosiła panią prawnik na kolejne spotkanie by zgłębiać wiedze z tej jakże ciekawej dziedziny prawa.

koordynator modułu prawnego Renata Gromko

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
39 0.11653184890747